Pękające pięty

Home Oferta Pękające pięty

Pękające pięty

Pięty pękają, gdy skóra jest sucha, przy niewłaściwe dobranym obuwiu,  nadwadze lub w skutek niedostatecznej lub nieodpowiedniej higieny. Zwykle pęknięcia wyglądają jak szczeliny  w zrogowaciałej części naskórka, jednak bywa, że są głębokie i sięgają aż do skóry właściwej. Wtedy bolą i  krwawią, co jest niebezpieczne, ponieważ poraniona skóra to otwarte wrota dla bakterii i wirusów. Łatwo wtedy o zakażenie i poważne kłopoty zdrowotne.

 

Pękające pięty są złożoną przypadłością dlatego najczęściej nie wystarcza pojedynczy zabieg. Profesjonalne leczenie pięt jest długotrwałe i wymaga bezwzględnej współpracy klienta z podologiem. Wizyty powinny powtarzać się co około trzy tygodnie aż do całkowitego wyleczenia. Nie można zapominać o odpowiednich specyfikach stosowanych rano i wieczorem również po zakończeniu kuracji.

Czy skarpetki złuszczające to dobry wybór na pękające pięty?

Nie, skarpetki złuszczające to produkt, którego działanie bazuje na kwasie (salicylowym, mlekowym i glikolowym) na całej powierzchni stopy, a więc również w miejscach, w których to działanie jest niepożądane a nawet szkodliwe. Takimi miejscami są np. przestrzenie między palcami czy sklepienie podłużne przyśrodkowe. Zdarza się, że obszary te są nadmiernie podrażnione, wysuszone, paznokcie stają się kruche i zaczynają pękać.

Czy problemu pękających pięt da się pozbyć raz na zawsze?

To zależy od kilku rzeczy. Po pierwsze ważny jest czynnik, który sprawia, że taki problem nas dotyczy i jego eliminacja – nie zawsze jest to możliwe, czasem trzeba zainwestować we wkładki czy zmienić obuwie, a czasem jest to efekt chorób lub leków, które przyjmujemy. Kolejną sprawą jest pielęgnacja po wizycie u podologa – jeśli zadbamy o prawidłowe nawilżenie, będziemy regularnie robić peelingi i zastosujemy się do wytycznych podologa, jest duża szansa, że wizyty będą odbywały się coraz rzadziej.

Ważne jest jednak aby zachować pewną ciągłość wizyt, szczególnie, jeśli wygląd naszych pięt jest uzależniony od chorób współistniejących bądź zaburzonej biomechaniki. To pozwoli nam się cieszyć zdrowymi stopami znacznie dłużej.

Czy mogę używać tarki lub pumeksu?

Absolutnie nie. Używanie tego typu przedmiotów sprawia, że skóra zaczyna niejako się „bronić”, pogrubia się jej warstwa rogowa, narasta więc szybciej i dużo grubsza, dodatkowo poprzez uszkodzenie jej struktury jest bardziej szorstka i sucha. Dużo lepszym wyborem jest peeling i usuwanie większych hiperkeratoz u specjalisty specjalnymi narzędziami do tego przeznaczonymi.